Sokakta ilk adımlar

Sokakta İlk Adımlar

Türkiye’de trafik kazalarında yaşamını yitiren her 100 yayadan 26’sı çocuk ve bu oran Avrupa Birliği ortalamasının çok üstünde! TÜİK’in 2014 verilerine göre Türkiye’de 1 milyon 199 bin kaza meydana geldi. Ölümlü yaralanmalı kazaların yüzde 75,1’i yerleşim yeri içinde gerçekleşti. Bu kazalarda 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken, 285 bin 59 kişi de yaralandı. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, yayalar içinde ilköğretim çağındaki çocuklar ciddi bir risk grubu oluşturuyor. İşte Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi, bu riski azaltmayı ve çocuklarımıza yollarda daha güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor. 

Hedef; projenin ikinci 10 yılının sonunda, 5 milyon öğrenciye ulaşmak ve onların bu yaşamsal soruna ilişkin farkındalık kazanmalarını sağlamak.

Türkiye’nin En Uzun Soluklu Yol Güvenliği Eğitim Projesi

Sokakta İlk Adımlar, kural ezberleten değil deneyim kazandıran, çocuğun günlük yaşantısıyla doğrudan ilişkili, oyun ve hayal gücünü harekete geçiren bir eğitim yaklaşımını temsil ediyor. Projenin etkin biçimde uygulanabilmesi için, konunun uzmanı kişilerce öğretmenlere tanıtım ve eğitim toplantıları düzenleniyor. Yeni Eğitim Seti’nde her sınıf ve öğretmene; öğretmen kitapçıkları, öğrenci İçin test ve bir adet afişin yanı sıra her öğrenciye de alıştırmalar içeren bir Öğrenci Kitapçığı sunuluyor.

Türkiye’nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitimi projesi olan Sokakta İlk Adımlar, paydaş yapısıyla da tam bir kurumsal sorumluluk örneği oluşturuyor. Projeye Renault’nun yanı sıra Total Oil Türkiye de maddi katkıda bulunuyor. Ülkemizin yol güvenliği konusunda en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği projenin yaygınlaşmasında önemli rol üstleniyor. Proje onayını veren Milli Eğitim Bakanlığı’nın beraberinde, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü de projenin sahaya uygulamasına çok büyük katkı sağlıyor. Sokakta İlk Adımlar projesinin başarısında en önemli katkıyı ise 52 bin 231 öğretmenimizin özverili çalışması sağlıyor.

Sokakta ilk adımlar

Renault sosyal sorumluluk projesi

Sokakta ilk adımlar