Sizin fikriniz sizin projeniz

Sizin fikriniz sizin projeniz

Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Eylem 10 Yılı çerçevesinde 2011’de başlayan “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yol güvenliği eğitim programının hedef kitlesi ehliyet ve toplumsal sorumluluk alma çağına yaklaşan liseli gençler.  Programın hedefi ise; 10 yıl içinde 1 milyon liseli gence, emniyetli ve daha iyi bir yaşam için birlikte harekete geçmeyi öğretmek, aktif ve demokratik yurttaşlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmak.

Yol güvenliği kültürünü geliştirmek için, yakın geleceğin yetişkinleri olacak gençlere trafikte güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmak, sorunların çözümünde onları sorumluluk sahibi kılmak, hayati öneme sahip bir zorunluluk. Ancak sadece teorik derslerle gençlerin konuyu gerçekten sahiplenmelerini ve içselleştirmelerini sağlamak mümkün değil. Çünkü ergenlik çağındaki gençler söz ve öğütten çok, kendi deneyimlerinden ve birbirlerinden öğreniyor.

Bu yüzden liselilere yönelik yol güvenliği eğitimi programı, gençlerin birlikte düşünüp inisiyatif kullandıkları, yaratıcılığı, birlikte harekete geçmeyi, fark yaratmayı ve gerçek katılımcılığı teşvik eden; heyecan verici; cazip ödüller içeren bir yarışma olarak kurgulandı.

Yarışma, liseli gençleri trafik güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunları üzerinde düşünmeye, projeler üretmeye, okullarında veya mahallelerinde bir duyarlılaştırma ya da iyileştirme kampanyası düzenleyerek, projelerini hayata geçirmeye davet ediyor.

Renault, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, TTKÖD (Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği) ve Total Oil Türkiye’nin birlikte düzenlediği yarışmaya katılan projeler, yol güvenliği ve eğitim alanında tanınmış uzmanlarla, medya ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendiriliyor. Yarışmada birinci olan proje ekibi, ödül olarak Paris seyahati, ilk üçe girenler ise cazip hediyeler kazanıyor.

Bu proje çerçevesinde geçen 4 yıl içinde 10 bine yakın öğrenci 110 adet farklı projeyi hayata geçirdi. Çevrelerindeki yol güvenliği ve ulaşım sorunlarının çözümleri üzerinde düşünen ve birlikte harekete geçen 10 bin genç sorunları iyileştirmek, bu konuda çevrelerinde bir fark ve farkındalık yaratmak için yaratıcı güçlerini kullandılar. Bunun yanı sıra birlikte harekete geçtiklerinde çevrelerindeki toplumsal sorunları olumlu yönde etkileyebileceklerini ortak eylemleri içinde öğrenerek; demokratik, aktif ve katılımcı yurttaşlık deneyimi de kazanmış oldular.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü de bu yarışmalarda birincilik kazanan “Servisçini Denetle” projesinin İstanbul’un bütün liselerinde, “Çıkartmalarla Öğren” projesinin Türkiye’nin bütün okullarında “okul sütü” üzerinde uygulanması için hareket geçti.

Türk otomotiv sektörünün 47 markasını çatısı altında buluşturan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Gladyatör Ödülleri’nin beşinci yılında Sizin Fikriniz Sizin Projeniz programına Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü verdi.

 

Herkes için güvenli ulaşım

Renault sosyal sorumluluk projesi

Herkes için güvenlik